Jste zde: HomeRazeea Lindner, Michael Ebert 6–0/2022
Městská galerie Zázvorka FB Městského muzea Hlavní strana Městské muzeum - aktuální akce

Razeea Lindner, Michael Ebert 6–0/2022

 

Razeea Lindner / Změna

Téměř všechna prezentovaná díla konceptuální umělkyně Razeey Lindner vznikla v roce 2022, exkluzivně pro výstavu v Novém Městě nad Metují. Abstraktní formou spojuje a řadí aktuální dění ve světě. Obrazy jsou výrazem lidského oněmění nad společenskými převraty, které otřásají demokraciemi. Zlomovým bodem pro Lindner byl útok na Kapitol ve Washingtonu dne 6. ledna 2021. Také pandemie v ní vyvolala pocit stísněnosti, který v některých obrazech zdůrazňuje širokými bílými tahy štětce na černém podkladě. Bílé propustné plochy se překrývají a vytvářejí „mezisvěty“, ve kterých jsou myšlenky v přeneseném slova smyslu uvězněny. Šátky odkazují na smrt, protože mohou připomínat pohřební obřady balzamování. Transformační procesy v náboženství a literatuře, stejně jako v Kafkově Proměně, jsou rovněž tématem jejích prací, ve kterých jsou podstatnými elementy znaky, kaligrafie, vyškrábané tvary a písmena. Všechny se týkají kultury, která se neustále mění a kterou je potřeba uchovávat a předávat dál.

Sandra Abend

 

Razeea Lindner se narodila v Port Louis na Mauriciu. Od roku 1988 do roku 1990 studovala na Epsom School of Art and Design ve Velké Británii, kterou absolvovala s diplomem BTec National General Art and Design. V letech 1990–91 navštěvovala L´Institut Supérieur des Arts Appliqués v Paříži, obor textilní design, o rok později následovala praxe v designérské kanceláři „Kunstflug“ v Düsseldorfu. Od roku 1993 je činná jako umělkyně ve svobodném povolání v Hildenu. V letech 2008–17 byla viceprezidentkou Kunstverein Langenfeld. Od roku 1994 vystavuje samostatně a účastní se početných skupinových výstav po celé Evropě. Obdržela množství ocenění. Její práce se nacházejí ve veřejných i soukromých sbírkách.

 

Michael Ebert / Bod zvratu

Fotografie Michaela Eberta vznikly bezprostředně po politických změnách v zimě roku 1989 na objednávku velkého vydavatelství denního tisku Rheinische Post. Do Nového Města nad Metují se vypravil spolu s jedním z redaktorů. Jeho úkolem bylo portrétovat město, které nedávno uzavřelo partnerství s městem Hilden. Všechno bylo v pohybu a všude vál vítr změny. Místo, kde se v Praze roku 1969 upálil Jan Palach, bylo ozdobeno květinami, všude visely plakáty s portrétem Václava Havla.
V Novém Městě na Metují navštívil Ebert několik továren, vedení města na radnici a překrásná historická místa z období baroka. Okem žurnalisty, v drsné černé a bílé, zachycoval svět, který se právě měnil. Nejdůležitější pro něho však byly fotografie lidí, kteří nyní mohli ve sjednocené Evropě udržovat živé kontakty s jeho domovským městem. Kontakty, které i po více než třiceti letech, stále trvají. A to je pádný důvod, proč vytáhnout znovu staré negativy a zavzpomínat si. Ještě dnes Ebert básní o pohostinnosti novoměstských lidí, ale také o dobrém jídle a fantastickém českém pivu.

 

Michael Ebert pracuje od roku 1978 jako žurnalista pro noviny, časopisy a pro firmy. V letech 1990 až 1996 zodpovídal za fotografie v centrální oblasti komunikace společnosti Deutsche Telekom AG. Během posledních let byl kurátorem řady fotografických výstav, mimo jiné prací Willa McBrida, Letizie Battaglia a dvojnásobného držitele Pulitzerovy ceny Horsta Faase, jehož dědictví od roku 2012 také spravuje. V roce 1994 byl Michael Ebert jmenován do Německé fotografické společnosti (DGPh) a od roku 2004 je členem jejího představenstva. Od roku 2008 vyučuje fotožurnalistiku na vysoké škole v Magdeburgu a v letech 2013 až 2021 vyučoval na Univerzitě aplikovaných věd a umění v Hannoveru fotožurnalistiku a dokumentární fotografii. V roce 2020 byl pověřen kurátorskou koncepcí nově založeného Fóra Anja Niedrighaus v Höxteru.Žije v Hildenu a pracuje především jako autor a vysokoškolský učitel. Michael Ebert publikoval mimo jiné: Příručka fotožurnalistiky, společně s Larsem Bauernschmittem, Heidelberg 2015, Fotoworkshop pro děti, společně s Dr. Sandrou Abend, Heidelberg 2010.

 

Fotografie z vernisáže

 

 

Foto: Tomáš Menec

 

Plakáty

 

Aktuálně v muzeu

 
 

Historie

 

Audio & Video

video z roku 1917

 

Ohodnoťte nás

 

Hledej

Archiv akcí Zázvorka

Menu

Aktuálně v galerii

 

Přihlášení uživateleNahoru