Jste zde: HomeVáclav Macháň 7–9/2011
Městská galerie Zázvorka FB Městského muzea Hlavní strana Městské muzeum - aktuální akce

Václav Macháň

VÁCLAV MACHÁŇ – OBRAZY

15. července – 4. září 2011

GALERIE ZÁZVORKA,
NA ZADOMÍ 1210, NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ
Otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin

polední přestávka 12.30–13 hodin

 

 

 

 

 

 


machan_1

 

 

S tvorbou Václava Macháně se určitě mnozí milovníci umění setkali, patří totiž mezi významné umělecké osobnosti našeho kraje. Na výstavě je především zastoupena jeho krajinářská tvorba, ale také zátiší a část cyklu Rozhovorů.

O vzniku svých obrazů Václav Macháň říká: „Obrazy nevymýšlím, zásadně se opírám o realitu. Námět – motiv v krajině nebo v interiéru – dlouho prohlížím. Líbí se mi, proto se dívám, pozoruji, pomalu kreslím, vynechávám zbytečné detaily, popídám si s krajinou (i s modelem, když je živý), občas si napíšu, co mě právě napadá. Toto je první fáze, jakýsi proces poznávání, při kterém se začnr vidět nejen očima.

V tichu a klidu ateliéru si vyvolám vzpomínky na to , co jsem zažil před motivem a začnu znovu kreslit. Hledá kompozici a barevnost, která odpovídá povaze námětu. Po několika pokusech začnu svoji představu realizovat na malých formátech. Druhý den vyberu nejlepší. (Říkám mu předobraz.)

Vlastní práce na plátně, to je na obraze, je zdlouhavá, i když vím, jak by měl vypadat výsledek, protože většina problémů je již vyřešena na předobraze. Tedy hrubá podmalby temperou, malba olejem a po nějakém čase doladění.

Každý obraz žije svým způsobem, vlastní barevností, určitou náladou. Snažím se, aby výsledný pocit byl silný. Chci, aby moje obrazy působily klidem, svou vnitřní monumentalitou.“

 

Výstavu pořádáme u příležitosti autorova významného životního výročí, oslaví letos devadesátiny.

 

 

machan_17

machan_13

machan_11

machan_19

machan_24

Děkujeme všem příznivcům galerie, obzvláště těm, kteří nás navštěvují pravidelně a všechny vás zveme do Zázvorky. Výstava potrvá do 4. září.

 

foto z vernisáže Josef Kováříček

 

Aktuálně v muzeu

Historie

 

Audio & Video

video z roku 1917

 

Ohodnoťte nás

 

Zázvorka

zazvorka

mapa_zazvorka_ikona

Hledej

Aktuálně v galerii

Archiv akcí Zázvorka

Menu

Přihlášení uživateleNahoru