Městská galerie Zázvorka FB Městského muzea Hlavní strana Městské muzeum - aktuální akce

Studovny

Městské muzeum Nové Město nad Metují má pro badatele k dispozici tři studovny přímo u depozitářů s uloženými předměty, knihami a archiváliemi.

Studovna v čp. 1225 na Husově náměstí (Spolkový dům) je k dispozici badatelům, kteří přijdou do knihovny, archivu nebo studovat předměty uložené ve smíšené podsbírce. Je vybavena velkým stolem a židlemi. Materiály a předměty uložené v knihovně, archivu a sbírce může přijít studovat kdokoliv bez omezení, je ovšem zapotřebí kontaktovat pracovníky muzea kvůli termínu a přípravě požadovaného materiálu (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , tel.: 491 472 119).

Studovna v čp. 1226, Na Zadomí (muzeum) slouží pro všechny zájemce o přírodní vědy. Je vybavena počítačem, mikroskopem, stereolupou a dalším zařízením potřebným pro studium přírodnin. Materiály a předměty uložené ve sbírce může přijít studovat každý bez omezení, je ovšem zapotřebí kontaktovat pracovníky muzea kvůli termínu a přípravě požadovaného materiálu (M. Mrázková tel: 491 472 119).

Studovna v čp. 1210, U Zázvorky (Městská galerie Zázvorka) slouží galerii. Materiály uložené v galerii může přijít studovat každý bez omezení, je ovšem zapotřebí kontaktovat pracovníky muzea kvůli termínu a přípravě požadovaného materiálu (Petr Suchánek, tel.: 491 470 331).

 

Společenskovědní oddělení

Jiří Hladík  ředitel muzea

Monika Mrázková  zástupce ředitele, kurátor společenskovědních podsbírek, knihovna

Hlavní činností oddělení je sběr sbírkových předmětů a dokumentů do sbírek muzea a archivu. Jako spádová oblast muzea byla vymezena oblast Region Novoměstsko, přibližně v okruhu kolem 15 kilometrů od Nového Města nad Metují. Sbírkové předměty získáváme převážně vlastním sběrem a dary. Pracovníci odpovědní za sbírky pečují nejenom o vystavené exponáty, ale především o fondy uložené v depozitářích. Podle stavu jednotlivých exponátů probíhá jejich postupná konzervace a kontrola. Pravidelně se sleduje teplota a vlhkost vzduchu, kterou upravujeme vysoušeči.

Pro odborníky i veřejnost je přístupná knihovna a archiv muzea s databázemi zpracovanými v digitální podobě. Celoročně připravujeme výstavy pro veřejnost a vzdělávací programy pro dospělé i děti. Zajišťujeme také veškerou propagační činnost pro muzeum, ale i město.

 

Pracoviště

 

Městské muzeum je umístěno ve třech zrekonstruovaných historických budovách. Muzeum sídlí v budově Na Zadomí 1226, galerie je v budově Na Zadomí 1210 (Zázvorka) a depozitáře, klubovny pro spolkovou činnost a kanceláře vedení muzea sídlí na Husově náměstí 1225 (Spolkový dům). Muzeum bylo slavnostně otevřeno v říjnu 1995. Pro veřejnost se jeho expozice otevřely v únoru 1996. Zřizovatelem Městského muzea je Město Nové Město nad Metují.

V muzeu je oddělení společenskovědní a přírodovědné. Dále provozujeme Městskou galerii Zázvorka, městská informační centra a zajišťujeme pronájem kluboven ve Spolkovém domě.

 

Přírodovědné oddělení

Jaroslav Resl  externista, vedoucí přírodovědného oddělení
Jiří Dvořák externista, entomolog se zaměřením na řád Diptera
Jiří Franc externista, entomolog
Barbora Hanušová externistka, botanik

Přírodovědné oddělení vzniklo v roce 1998 po příchodu Mgr. Šárky Stolínové. Po zvážení možností muzea a konzultacích ve Východočeském muzeu v Hradci Králové se stanovilo zájmové území pro dokumentační činnost muzea – Region Novoměstsko, přibližně v okruhu kolem 15 kilometrů od Nového Města nad Metují. Oddělení tvoří sbírku geologickou, botanickou, entomologickou, malakologickou, ptačích vajec a dermoplastických preparátů.

V současné době nemá oddělení kmenového zaměstnance, o sbírky se tedy starají externisté. Jejich práce se omezuje na ošetřování a katalogizaci sbírek, v nichž je uloženo bez mála 30 000 položek (k roku 2018 je to 22 000 položek v entomologické podsbírce, 5 000 herbářových položek, víc jak 2 000 geologických vzorků a takřka 500 kusů vajec, ulit a dermoplastických preparátů). Veškeré sbírky jsou dokumentovány programem Demus a jsou dle zákona aktualizovány v databázi Ministerstva kultury.

Od roku 2015 se oddělení opět zapojuje do různých přírodovědných výzkumů i v širším regionu. Do této činnosti se zapojuje i kolektiv zájmového sdružení „Bioklub“, který nám vypomáhá i s tvorbou sbírek a údržbou přírodovědné expozice. Zprávy z těchto aktivit jsou k nahlédnutí na tomto odkaze: www.bioklub.webnode.cz/projekty/

Pracovna oddělení je přístupná badatelům (nutná dohoda předem), kteří mohou využívat i technické vybavení (stereolupa, mikroskop, navigace GPS, počítač a další drobné doplňky), které je umístěno v pracovně před depozitářem.

 

Městská galerie Zázvorka

Ing. Petr Suchánek metodik galerie, redakční práce

kontakt: tel.: 491 470 331, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Chcete-li navštívit budovu, vedle níž Jan Černčický z Kácova položil roku 1501 základní kámen Nového Města nad Metují, jste vítáni v Galerii Zázvorce. Po rekonstrukci ukončené v roce 2001 je zde umístěna galerie a turistické informační centrum. V prostorách 1. patra galerie jsou k vidění výtvarná díla novoměstských rodáků. V podkrovních prostorách probíhají během roku krátkodobé výstavy. Ze střílen věže je velice pěkný výhled do okolí. Pro návštěvníky je přístupný i sklepní prostor v přízemí, který je využíván jako lapidárium, kde jsou umístěny kamenné a dřevěné artefakty.

 

Otevřeno: turistická sezóna (květen-září) út-ne 9–17 hod. / pondělí zavřeno

mimo sezónu (říjen – duben) út – so 10–16 hod. / ne - po zavřeno

polední přestávka 12:00-12:30 hod.

svátky zavřeno kromě: 1. a 8. května, 5. a 6. července, 28. září 

Poslední prohlídka 30 minut před zavírací dobou.

Po předchozí domluvě s pracovníky muzea lze uskutečnit návštěvu i mimo uvedenou dobu.

 

Vstupné (v Kč)

Městské muzeum

Městská galerie Zázvorka

Muzeum + galerie (návštěva obou zařízení během jednoho dne)

Plné

dospělí

40

30

60

Snížené

děti od 6 do 15 let, studenti, senioři nad 60 let, držitelé průkazů ZTP

20

15

30

Rodinné

rodič/e s dětmi (max. 2 dospělí a 3 děti)

80

60

100

Zdarma

děti do 6 let v doprovodu rodičů, držitelé průkazů AMG a KČT NMNM, NPÚ, ICOMOS, členů Zväzu múzeí na Slovensku, jeden průvodce na skupinu minimálně 15 osob (např. učitel provázející žáky), městské delegace apod.

Další články...

Archiv akcí muzeum

Menu

Aktuálně v muzeu

Foto z akcí

Historie

 

Audio & Video

video z roku 1917

 

Ohodnoťte nás

 

Hledej

Aktuálně v galerii

Přihlášení uživateleNahoru