Městská galerie Zázvorka FB Městského muzea Hlavní strana Městské muzeum - aktuální akce

Sál řemesel

Kolovrátek jako z pohádkyPodnikněte s námi malou exkurzi na začátek 20. století, kdy šikovný švec zhotovoval kožené střevíce, tkadlec plátno na tkalcovském stavu či krejčí šaty na šicím stroji. Tento sál vás seznámí s řemesly provozovanými na Novoměstsku a nástroji k tomu potřebnými. Zajímavá část expozice je věnována tiskařství, kde se dozvíte o novoměstské tiskárně pana Theodora Böhma, ve které se tisklo pomocí litografických kamenů a kovových štočků.

Současně se v tomto sále seznámíte s tajemstvím výroby modrotisku a s velice pracným tkalcovstvím a zpracováním lnu. Pro mnohé bude zajímavá i ukázka historického vybavení mlýna nebo  truhlárny. V rohu se nachází  předměty, které byly součastí světnic chalup, našich předků, kupříkladu různé nádobí a nástroje na domácí výrobu pochutin. Z ochozu tohoto sálu se dá shlédnout do malebného údolí řeky Metuje, která obtáčí Nové Město nad Metují.

 

Sál přírody

V malé expozici je pro návštěvníky muzea možnost shlédnout a seznámit se s živou a neživou přírodou Novoměstska. Jde o ukázku toho, co můžeme vidět kolem sebe při vycházkách do přírody v okolí města. Jistě vás hned upoutá zasklené dioráma s vymodelovanými biotopy skal, smíšeného lesa, rákosin a vodního prostředí s mnohými typickými živočichy, kteří žijí v daném prostředí. Zážitek z pohledu umocňuje zvuková kulisa přírodních zvuků. Uprostřed sálu je akvárium s Čolkem velkým. Botanická část je průřezem biotopu smíšeného lesa a mokřadní louky i s ukázkami struktur kmenů stromů. Mnohé jistě zaujmou hmyzí stavby a všeobecná rozmanitost druhů. Vnímavý návštěvník si může zkusit svůj postřeh při zkoumání mimiker hmyzu, které pomáhají hmyzu v přírodě přežít. Část geologie je hlavně spojena se jménem doc. Josefa Sekyry, novoměstského rodák,a geologa a polárníka, který jako první Čech stanul na Jižním pólu. Zároveň jsou zde umístěny horniny, minerály a zkameněliny z nejbližšího okolí.

Tato expozice vznikla díky několika nadšeným dobrovolníkům, kteří se setkávali v Městském muzeu pod sdružením s názvem Bio-klub a také díky zesnulé nadšené pracovnici muzea Šárce Stolínové.

Ťuhýk a jezevec

 

Měšťanský betlém

 Už dlouhá léta je Nové Město nad Metují nazývánoČeským Betlémem. To byl jeden z důvodů, proč v roce 2001 začal ve zdejším muzeu vznikat vyřezávaný novoměstský Měšťanský betlém. Betlémářská tradice je v Orlických horách a Podorlicku stále živá, takže jeho autorka, řezbářka Jarmila Haldová ze Sedloňova, měla na co navazovat. V jejích rukou se od té doby postupně rodí obraz života na novoměstském náměstí, kde vyřezané postavy znázorňují  současné obyvatele města  spolu s osobnostmi minulosti. Betlém je vystaven celoročně a stále se rozšiřuje.

„Měšťanský betlém“ od Jarmily Haldové je umístěn v přízemí muzea. Nabízí se tak možnost všem lidem, aby se zapojili do tohoto projektu a měli tu „svou“ betlémskou postavičku. Paní Haldová figurky vyřezává podle fotografie či konkrétního přání majitele. Nemusí se však jednat  přímo o existující osobu, ale například  o postavičku znázorňující povolání či řemeslo, které ještě na náměstíčku chybí.

Dřevěné panoráma Nového Města nad Metují

 

Městská galerie Zázvorka

Ing. Petr Suchánek metodik galerie, redakční práce

kontakt: tel.: 491 470 331, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Chcete-li navštívit budovu, vedle níž Jan Černčický z Kácova položil roku 1501 základní kámen Nového Města nad Metují, jste vítáni v Galerii Zázvorce. Po rekonstrukci ukončené v roce 2001 je zde umístěna galerie a turistické informační centrum. V prostorách 1. patra galerie jsou k vidění výtvarná díla novoměstských rodáků. V podkrovních prostorách probíhají během roku krátkodobé výstavy. Ze střílen věže je velice pěkný výhled do okolí. Pro návštěvníky je přístupný i sklepní prostor v přízemí, který je využíván jako lapidárium, kde jsou umístěny kamenné a dřevěné artefakty.

 

Otevřeno: turistická sezóna (květen-září) út-ne 9–17 hod. / pondělí zavřeno

mimo sezónu (říjen – duben) út – so 10–16 hod. / ne - po zavřeno

polední přestávka 12:00-12:30 hod.

svátky zavřeno kromě: 1. a 8. května, 5. a 6. července, 28. září 

Poslední prohlídka 30 minut před zavírací dobou.

Po předchozí domluvě s pracovníky muzea lze uskutečnit návštěvu i mimo uvedenou dobu.

 

Vstupné (v Kč)

Městské muzeum

Městská galerie Zázvorka

Muzeum + galerie (návštěva obou zařízení během jednoho dne)

Plné

dospělí

40

30

60

Snížené

děti od 6 do 15 let, studenti, senioři nad 60 let, držitelé průkazů ZTP

20

15

30

Rodinné

rodič/e s dětmi (max. 2 dospělí a 3 děti)

80

60

100

Zdarma

děti do 6 let v doprovodu rodičů, držitelé průkazů AMG a KČT NMNM, NPÚ, ICOMOS, členů Zväzu múzeí na Slovensku, jeden průvodce na skupinu minimálně 15 osob (např. učitel provázející žáky), městské delegace apod.

Lékárna

 

 

Zvažte návštěvu našeho muzeaExpozici tvoří barokní lékárna z kláštera Milosrdných bratří u kostela Narození Panny Marie v Novém Městě nad Metují. Lékárna byla původně umístěna v  Loretě (klášterní kapli). V provozu byla od roku 1750 přibližně do padesátých let 20. století. Vybavení lékárny je původní, nově zrestaurované a je součástí muzea od roku 2006. Lékovky jsou dřevěné označené znakem ve tvaru granátového jablka, který symbolizuje řád Milosrdných bratří.

V sále vás zaujme i masivní pokladna s trezorem a čtyřmi zásuvkami na peníze. Tato registrační pokladna pochází z roku 1905 a byla vyrobena na zakázku v USA pro pana Koska, který měl obchod s kávou.

V sousedství lékárny se naléza výstava předmětů z domácnosti konce 19. a 20. století. Nechybí ani dětské hračky nebo oděvy, za pozornost stojí obzvláště kloboučky od modistky Oulíkové, sokolský stejnokroj a kyjovský kroj.

 

 

Archiv akcí muzeum

Menu

Aktuálně v muzeu

Foto z akcí

Historie

 

Audio & Video

video z roku 1917

 

Ohodnoťte nás

 

Hledej

Aktuálně v galerii

Přihlášení uživateleNahoru