Městská galerie Zázvorka FB Městského muzea Hlavní strana Městské muzeum - aktuální akce

Zoologická

Podsbírka vznikla v průběhu roku 2004 vyčleněním předmětů ze smíšené podsbírky. Podsbírka obsahuje dermoplastické preparáty ptáků a savců, ptačí vejce a hnízda, osteologické preparáty, měkkýší schránky, malakologický materiál a zkameněliny. Sbírka je zapsaná ve druhém stupni evidence a je zpracovaná programem DEMUS – zoologie.

 

Smíšená

Od konce roku 2004 je celá smíšená sbírka umístěna v budově čp. 1225 na Husově náměstí. Sbírkové předměty pocházejí převážně z "Regionu Novoměstsko". Všechny sbírkové předměty jsou v souladu se zákonem č. 122/2000 sb. a ve znění pozdějších předpisů zapsány ve druhém stupni sbírkové evidence v programu DEMUS – katalog.

 

Geologická

Geologický materiál této podsbírky pochází většinou ze sběrů doc.Josefa Sekyry, známého novoměstského rodáka, geologa a polárníka. Nejzajímavější lokality původu sbírky jsou mimo jiných Antarktida a Irák. Podsbírka je zapsaná ve druhém stupni evidence a je zpracovaná v programu ACCESS.

Celá sbírka je evidována v CESu. Bohužel velká část materiálu stále čeká na zpracování. Zvláště cenný materiál je z oblastí Antarktidy a teplých pouští. Najdou s v ní i paleontologické zajímavosti. Jsou uloženy i kameny s otisky rostlin a živočichů. Materiál může být výzvou pro studenty geologických oborů, kterým by za pomoc při zpracování bylo muzeum velmi vděčné.

Seznam vzorků z ciziny (Antarktida, Irák, Libye, Alžír a podobně) najdete v souboru PDF.

Mnohem menší část sbírky je tvořena geologickým materiálem z území bývalého Československa. Zde se jedná hlavně o kompletně uložený materiál z vrtů včetně dokumentace. Ovšem i u části této sbírky chybí důkladné zpracování. Seznam vzorků z území bývalého Československa najdete zde v PDF.

Muzeum má uložený i mapový materiál, který v mnohem kopíruje oblasti odkud pochází sběry. Část map je z našich jeskyní, které pan Sekyra zkoumal.

 

Sbírky

 

Celá sbírka Městského muzea je přihlášena podle zákona 122/2000 sb. a jeho novely na Ministerstvu kultury do Centrální evidence sbírek (CES) pod číslem  MMM/002-05-29/288002. V současné době je sbírka složena z těchto podsbírek: smíšená, botanická, geologická, entomologická, zoologická, fotoarchiv. Sbírku doplňuje knihovna s archivem. Zájmová oblast muzea a sbírek je vymezena hranicemi „Regionu Novoměstsko“, ale pokud má předmět návaznost na Nové Město nad Metují nebo je důležitý pro celistvost sbírky je zařazen do sbírkových materiálů také.

 

V současné době jsou depozitáře muzea ve třech budovách. Smíšené sbírky, knihovna a archiv s fotoarchivem jsou v budově na Husově náměstí č.p. 1225. Druhé patro budovy Na Zadomí č.p. 1226 je depozitářem všech přírodovědných sbírek.

 

Kurátorem celé sbírky je Jiří Hladík  tel.: 491 472 119, kurátorem společenskovědní podsbírky je Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Kurátorem přírodovědných podsbírek je Jaroslav Resl. Jmenovaní jsou i správci depozitářů.

 

Fotografická

Od konce roku 2006 do roku 2009 byla celá sbírka fotoarchivu umístěna v budově U Zázvorky čp. 1210. V současné době je tato sbírka inventarizována a byla přemístěna do Spolkového domu na Husovo náměstí č.p. 1225. Všechny materiály zapsané ve sbírce fotoarchivu jsou v souladu se zákonem č. 122/2000 sb. a ve znění pozdějších předpisů zapsány ve druhém stupni sbírkové evidence v počítačovém programu DEMUS - fotoarchiv.

 

Další články...

Archiv akcí muzeum

Menu

Aktuálně v muzeu

Foto z akcí

Historie

 

Audio & Video

video z roku 1917

 

Ohodnoťte nás

 

Hledej

Aktuálně v galerii

Přihlášení uživateleNahoru